•  

Resultater af SAC 2014

Efter 9 gode flyvedage ud af 11 mulige er SUN AIR CUP slut og de totale resultater kan ses på vores hjemmeside.
Vi har følgende vindere og topplaceringer i de forskellige klasser:

SUN AIR CUP

1.

SA

Talent Rasmus Ørskov/

DsvU

Duo Discus XL

7265

2.

4M

M Andersen Anders

Aviator

Nimbus 4M

7073

3.

SL

Døssing Erik

SG70

Discus 2T/18m

6916

4.

I

Hen. Nielsen J.Hald/

MSF

Ventus 2cT/18m

6882

5.

HS

Nørgaard Morten

Kolding

Ventus b/15m

6800

 

 

2-sædet Cup

1.

SA

Talent Rasmus Ørskov/

DSvU

Duo Discus XL

6988

2.

EL

SørenG.S. RasmusM./

SG70

Duo Discus T

6401

3.

S

Jørgen Arndt Ole Arndt/

JAS

DG 1000/20m

6379

 

 

Old Boys

1.

4M

M Andersen Anders

Aviator

Nimbus 4M

7159

2.

SL

Døssing Erik

SG70

Discus 2T/18m

7024

3.

S

Jørgen Arndt Ole Arndt/

JAS

DG 1000/20m

6613

 

 

Junior Danmarksmesterskab

1.

UG

Nøddelund Frederik

Vejle

LS 8

6404

2.

AG

Pedersen Simon

Svævethy

Discus 2

6250

3.

L7

Andersen Martin

ØSF

LS 4

5978

4.

TJ

Bertelsen H.C.

Århus

LS 1 f

5877

5.

1F

Linaa Mads

Fyn

LS 1 f

5857

 

 

Begynderklasse

1.

AG

Pedersen Simon

Svævethy

Discus 2

6564

2.

L7

Andersen Martin

ØSF

LS 4

6248

3.

LK

Eriksen Christian

Silkeborg

LS 4

6135

4.

YD

Høj Dennis

Holstebro

DG 300 WL

5308

5.

ZT

Dalboe Emil

MSF

Discus

4660

 

 

Vinder af Pilotur

Rasmus Ørskov

Præmieoverrækkelse

Vi holder præmieoverrækkelse kl. 19:30 i det store telt på plænen ved kanitinen. Resultaterne kan ses nu her på siden, og vi kan afsløre, at vinder af piloturet bliver SA :) Tillykke til alle vinderne

JDM og SAC er slut

Så har vi styr på hele SAC-klassen, men der er tre udelandinger: HJ, HS og PI, men de er tæt på her, så der er god chance for at de når at deltage i præmieoverrækkelsen.

Vi har alle fra JDM og begynder på jorden.
Vi havde 2 juniorer der ikke startede i dag og 5 udelandinger A5, AG, RU, LX og YM.

Vi melder ud i god tid - også på sms - hvornår præmierne uddeles.

Spændende dag!